15 Mayıs 2012 Salı

TAHİNLİ ÇÖREK

MİSSS MİSSS KOKUSU MİSS LEZZETİ MİSSS ELLERİME SAĞLIK :))) ÇOK BAŞARILI BİR ÇALIŞMA OLDU.İNSTANT MAYAYI İKİNCİ OLDU KULLANALI FAKAT BİRİNCİ FİYASKO İDİ BU SÜPER SÜPERR :)) ŞİMDİ YANINDA ÇAY DEMLENECEK VE AFİYETLE YENECEK.GÜZEL KIZIM MELİS'İMİNDE ELLERİNE SAĞLIK YUMURTA SARISI VE SUSAM ONA AİT :)

MALZEMELER
4,5 - 5 SU BARDAĞI UN
3 ÇAY BARDAĞI ILIK SÜT
1/2  ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
75 GR YUMUŞAK MARGARİN
1 PAKET DR OETKER INSTANT MAYA

İÇ MALZEMESİ
2,5 ÇAY BARDAĞI TAHİN
2,5 ÇAY BARDAĞI TOZ ŞEKER

2 YUMURTA SARISI
SUSAM

HAZIRLANIŞI

UNU ELEYİP MAYA İLE KARIŞTIRALIM,SÜT,SIVI YAĞ,MARGARİNİ EKLEYİP 5-10 DAK YOĞURALIM.40-50 DAKİKA ÜZERİ ÖRTÜLÜ OLARAK MAYALANMAYA BIRAKALIM.TAH,N VE ŞEKERİ MİKSER İLE ÇIRPALIM. HAMURU AÇACAĞIMIZ YERE UN SERPİP HAMURU YOĞURALIM.12 EŞİT PARÇAYA BÖLELİM.MERDANA YARDIMI İLE UN SERPEREK AÇALIM.SERVİS TABAĞI BÜYÜKLÜĞÜ YETERLİDİR.TAHİN VE ŞEKERLİ KARIŞIMI FIRÇA YARDIMI İLE SÜRELİM HER YERİNE GELECEK ŞEKİLDE.SIKI SIKI RULO YAPALIM VE 30 DAKİKA DİNLENDİRELİM ÜZERİ ÖRTÜLÜ ŞEKİLDE.FIRINI 180 DERECEYE AYARLAYIP ISITALIM.RULOLARI ELİMİZLE ÇEKE ÇEKE İYİCE UZATALIM.VE SPRAL ŞEKLİNDE SARALIM.YUMURTA SARISINI SÜRÜP SUSAM SERPELİM.ISINMIŞ FIRINDA 25-30 DAKİKA PİŞİRELİM.İSTER ILIK İSTER SOĞUK SERVİS EDELİM..

AFİYET OLSUN..

2 yorum:

Nesrin dedi ki...

Bu instant mayayı kullanmanın bir inceliği var mı acaba? Ben de hiç kullanmadım, denemeye de korkuyorum açıkçası..

Özlemce Tarifler dedi ki...

MERHABA NESRİN HN. BENDE İLK KULLANDIM YAŞ MAYADAN DAHA KOLAY SADECE UNA KARIŞTIRIP YOĞURUYORUZ HAMURU.ÇOK GÜZEL SONUÇ ALDIM DENEMENİZİ TAVSİYE EDERİM...